ABD Bu Dev Kripto Para Borsasına ve Kurucularına Dava Açtı!

ABD, kripto para borsası KuCoin ve kurucuları aleyhine bir dava açtı. Bu davada, borsayı ve kurucularını milyarlarca dolarlık bir suç komplosu düzenlemekle suçladı. Ayrıca iddianame, tarafları lisanssız faaliyet göstermekle suçluyor. Ek olarak, KuCoin’in statüsünü güçlendirmek için kara para aklama karşıtı yasaları çiğnediğini iddia ediyor.

Dev Kripto para borsasına milyar dolarlık suçlama!

Resmi açıklamaya göre, KuCoin ve kurucuları Chun Gan ve Ke Tang sağlam bir kara para aklama karşıtı program oluşturamadı. Kripto borsası ayrıca müşteri kimliklerini doğrulamayı ihmal etti. Buna ek olarak, şüpheli faaliyetlerle ilgili herhangi bir rapor sunmadı. Protokoldeki bu eksikliğin KuCoin’i yasadışı finansal akışlar için bir kanal olarak konumlandırdığı iddia ediliyor. Bunlar arasında darknet piyasalarından gelen para ve şüpheli işlemlerde 9 milyar doları aşan çeşitli dolandırıcılık planları yer alıyor. İddianamede ayrıca KuCoin’in küresel bir ticaret merkezine dönüşmek için ABD’deki önemli müşteri tabanından nasıl yararlandığı da ayrıntılarıyla anlatılıyor. HSI Sorumlu Özel Ajan Vekili Darren McCormack, konuya ilişkin olarak şunları söylüyor:

Bugün, en büyük küresel kripto para borsalarından birini, soruşturmamızın gerçekte ne olduğunu ortaya çıkardığı için ifşa ettik: iddia edilen milyarlarca dolarlık bir suç komplosu. KuCoin, dünyamızın dijital bankacılık altyapısının güvenliğini ve istikrarını sağlamak için gerekli yasalara uymadığı iddiasına rağmen 30 milyondan fazla müşteriye hizmet verecek şekilde büyüdü.

İddiaların temelinde ne var?

Mali suçlar ve yolsuzlukla mücadeleyi amaçlayan ABD yasalarının göz ardı edilmesi, KuCoin ve halen serbest olan yöneticilerine yönelik suçlamaların temelini oluşturuyor. KuCoin, 2017 Eylül’de piyasaya adımını attı. Borsa, en büyük kripto para borsası olma yolunda hızla yükseldi. Şu anda günlük milyarlarca işlem hacmine sahip. Başarısına rağmen, iddianame KuCoin ve kurucularının ABD düzenlemelerinden bilinçli olarak kaçtığını iddia ediyor. ABD Savcısı Damian Williams, şu iddiaları dile getiriyor:

İddia edildiği gibi, sanıklar temel kara para aklama karşıtı politikaları bile uygulamayarak KuCoin’in finansal piyasaların gölgesinde faaliyet göstermesine ve yasadışı kara para aklama için bir sığınak olarak kullanılmasına izin verdiler; KuCoin 5 milyar dolardan fazla para aldı ve 4 milyar dolardan fazla şüpheli ve suç teşkil eden fon gönderdi.

ABD, kripto para piyasası üzerindeki baskıyı artırıyor!

KuCoin ve kurucularına yönelik suçlamalar, ABD makamlarının attığı kararlı bir adıma işaret etmesi bakımından önemli. ABD, kripto para piyasasındaki yasadışı faaliyetleri engellemek için mücadele ediyor. Chun Gan ve Ke Tang, hüküm giymeleri halinde, çeşitli hapis cezalarıyla karşı karşıya kalacaklar. Bu cezalar, işledikleri iddia edilen suçların niteliğine göre belirlenecek.

Bu dava, diğer kripto borsalarına ABD yasalarına uyma zorunluluğunu keskin bir şekilde hatırlatıyor. Aynı zamanda ülkenin, düzenlenmemiş kuruluşlar tarafından kötüye kullanılmaya karşı finansal piyasalarının bütünlüğünü sağlama konusundaki kararlılığını da vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x