Turistik, sıra dışı bir mağara nasıl tarihin en korkunç ölümlerinden birine ev sahipliği yaptı?

Trajediden yaklaşık 15 yıl sonra Jones’un cesedi mağaranın içinde gömülü kaldı ve ölümü, mağaracılık yapmanın tehlikeleri hakkında uyarıcı bir hikayeye dönüştü.

Bu, Nutty Macun Mağarası Olayının hikayesidir.

Nutty Putty Mağarası
Salt Lake City’nin yaklaşık 55 mil dışında bulunan Nutty Putty mağarası, yıllardır tanınmış bir turistik cazibe merkeziydi ve kaşif özentileri için iyi bir ‘başlangıç ​​mağarası’ olarak kabul ediliyordu.
İlk kez 1960 yılında keşfedilen mağara, bir dizi devasa yeraltı mağarasına açılan dar, dolambaçlı geçitlerle dolu alışılmadık oluşumuyla kısa sürede ünlendi.
Mağaranın farklı bölümleri zorluk derecesine göre etiketlendi; Doğum Kanalı, Aorta Taraması, İzci Yiyen ve Labirent gibi isimler potansiyel mağaracılara uyarı sağlıyordu.
Bir zamanlar Nutty Putty’ye erişimi sağlayan Timpanogos Grotto’nun saymanı ve tarihçisi Richard Downey, ‘Burası küçük ve ürkütücü bir mağaraydı’ dedi.
‘Ayrıca daha büyük geçitler de vardı. Bunun gerçekten kolay olduğuna inanılıyordu ve bu yüzden tüm İzcileriniz ve yerliler el fenerleri, sandaletler ve benzeri şeylerle içeri girdiler.
Her yıl binlerce ziyaretçinin mağaraya akın ettiği popülerliği nedeniyle, birkaç deneyimsiz mağaracının sonunda başlarının belaya girmesi kaçınılmazdı.

Nutty Putty Cave, Utah’ta tanınmış bir turistik mekandı
1999’dan 2004’e kadar altı kişi mağarada mahsur kaldı ve kurtarılmak zorunda kaldı. Hepsi Nutty Putty’den güvenli bir şekilde çıkmalarına rağmen, Utah İlçesi Şerif Ofisi güvenlik tehlikelerinden bıktı ve bir sonraki olayın ölümcül olacağından korktu.
Bu nedenle, 2006 yılında mağara üç yıl süreyle halka kapatılırken, Timpanogos Mağarası geceleri girişin asma kilitlenmesi ve mağaracılık yapmak isteyenler için çevrimiçi bir rezervasyon sistemi kurulması da dahil olmak üzere bir dizi güvenlik prosedürünü uyguladı.

John Edward Jones, erkek kardeşiyle birlikte mağaracılık gezisine çıkan deneyimli bir mağaracıydı .

Dindar bir Hıristiyan, tıp öğrencisi ve yeni doğmuş bir bebeğin babası olan John Edward Jones, görünüşe göre dünyayı ayaklarının altına almıştı.
Geniş bir ailede doğan John ve erkek kardeşi Josh, çocukluğunda hevesli mağaracılardı ve mağaracılık aşklarını Nutty Putty mağarasına bir gezi ile yeniden alevlendirmeye çalıştılar.
Kardeşler, mağara standartlarına göre oldukça büyük bir grup olan, farklı deneyimlere sahip dokuz arkadaş ve akrabadan oluşan bir grupla birlikte mağaraya geldiler.
Varışta grup kısa sürede iki gruba ayrıldı; çocuklar ve daha az deneyimli yetişkinler mağaranın daha kolay kısımlarını keşfederken deneyimli mağaracılar daha derine indi.
İşte işler ters gitmeye başladı.

Utah Mağara Kurtarma ekibinden bir kurtarıcı, John Jones’u Nutty Putty mağarasının derinliklerinden kurtarmak için çalışıyor. Jones, yarıkta 27 saatten fazla mahsur kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

Bir kurtarıcı John Jones’u Nutty Putty mağarasının derinliklerinden kurtarmaya çalışıyor .

Nutty Putty mağarasına giriş

Gezilerinin ilk bir saatinde Jones kardeşler için işler iyi gidiyor gibi görünüyordu; mağaranın ‘Büyük Kaydırak’ lakaplı en büyük bölümünü keşfetmişlerdi ve daha da derinlere doğru ilerlemeye istekliydiler.
John, mağaranın ‘Doğum Kanalı’ olarak bilinen bölümünü keşfetmelerini önerdi; bu, uzun, dar bir geçitten geçerek sonunda geniş, mağara gibi bir alana açılan son derece zorlu bir rotaydı. Rotayı ilk kez genç bir çocukken duydu ve yıllardır onu keşfetmeye hevesliydi; bu arada fiziksel olarak ne kadar büyüdüğünü hesaba katmadan.
Çift, duvarlarda, yanlışlıkla Doğum Kanalı’nın girişi olduğunu düşündükleri son derece dar bir açıklık keşfetti ve bu küçük deliğe doğru sürünerek girdi. John ilk gitti; Yakında genişleyeceği ve büyük bir mağaraya açılacağı varsayımıyla dar geçitte kafa kafaya giderek daha derine doğru kıvrılıyordu.Ancak kardeşlerinin haberi olmadan kazara yanlış bir yola sapmış ve mağaranın haritası çıkarılmamış bir kısmına doğru yönelmişti. John, sonu olmayan bir tünele doğru ilerlemeye devam etti ve hiçbir geri dönüş yolu olmayan boşluğa sıkıştı.
Böylece John hâlâ kanalda olduğunu düşünerek ilerlemeye devam etti. Sonunda kayada hemen hemen önüne inen bir çatlakla karşılaştı ve bunun kendisine geri dönme şansı verecek bir mağaraya açıldığını düşündü.
Böylece John çatlağı araştırmak için gövdesini bir kaya üzerinden yarığın 10 inç genişliğindeki kenarına doğru kaydırdı. Fakat göğsü sıkıştı. Kendini kurtarma girişimleri John’un deliğin daha da derinlerine kaymasına neden oldu ve kısa süre sonra kendisini baş aşağı, elleri göğsüne tutturulmuş halde, sadece 10 x 18 inç ölçülerinde -ön cephenin girişinden daha küçük- bir yarıkta sıkışıp kalmış halde buldu.
Bu noktada yapabileceği tek şey beklemek ve dua etmekti.

John’un kardeşi Josh onu bulan ilk kişiydi. Kardeşinin sadece birkaç santim gerisinde boşluktan aşağı doğru sürünürken, John’un ayaklarının onu yutan küçük delikten dışarı çıktığını görünce midesi korkuyla doldu.
‘Ayaklarını görünce ve kaya tarafından nasıl yutulduğunu görünce, o zaman durumun ciddi olduğunu anladım.’ dedi.
Josh, kardeşini delikten çıkarmaya çalıştı ama onu yalnızca biraz yukarı kaldırmayı başardı. John’u bırakır bırakmaz tekrar deliğe doğru kaydı.
Kısa bir dua ettikten sonra Josh, kardeşinin yanından ayrıldı ve yardım aramak için yüzeye geri döndü ve çok geçmeden büyük bir gönüllü ve profesyonel kalabalığı kendine çekti. Olay yerine ilk ulaşan kişi, Susie, John’a yardım etmek için hemen her şeyi bırakan yerel bir kurtarma gönüllüsüydü. Ayaklarına iplerle bağlı bir şekilde tünelden aşağı indikten sonra, ilk kez sıkışıp kaldıktan yaklaşık üç saat sonra nihayet onun sıkışıp kalmış bedeniyle karşılaştı.
‘Merhaba John, adım Susie. Nasıl gidiyor?’ diye sordu.
John’un sesi, “Merhaba Susie, geldiğin için teşekkürler, ama gerçekten ama gerçekten çıkmak istiyorum” diye yanıtladı.
Susie, John’un ayaklarının etrafına bir ip bağladı ve onu kendisi dışarı çekmeye çalıştı, ancak açının darlığı ve mağaranın darlığı nedeniyle vücudunu sıkışıp kaldığı yarıktan dışarı çıkarmanın hiçbir yolu yoktu.
Bunun yerine, sonraki birkaç saat içinde, John’u yer altı hapishanesinden kurtarmak için ellerinden gelen her yöntemi deneyen kurtarma ekibinin tüm üyelerinin yoğun bir beyin fırtınası oturumu gerçekleşti. Onu çekmenin yanı sıra, John’un yakınındaki duvarları yağlamayı ve kaya parçalarını delmeyi de denediler ancak sert malzeme ve uygunsuz konum, sondaj işini yavaş ve zahmetli hale getiriyordu.
Bir saat boyunca sondaj yaptıktan sonra, yalnızca birkaç inçlik kayayı delmeyi başardıktan sonra bu yaklaşımı terk ettiler.
Sonunda ekip, John’u ayaklarının etrafına bağlayacakları karmaşık bir halat ve makara sistemi kullanarak güvenli bir yere çekmeyi planladı.Mağaranın darlığı nedeniyle sistemin kurulumu saatler sürdü ve dışarıda büyük bir kurtarma ekibi, gönüllüler, acil servis ve kurtarma helikopteri olmasına rağmen, aynı anda yalnızca bir kişi John’a doğrudan erişebildi.
Bu arada John mücadele etmeye başlamıştı. Uzun süredir baş aşağı sıkışıp kaldığı için nefes almakta güçlük çekmeye başlamıştı ve yerçekimine karşı koyarak beyninden sürekli kan akışını itmek için kalbi iki kat daha hızlı atıyordu.

Yine de, bir kez başladıklarında makara sistemi çalışıyor gibi görünüyordu ve John yavaş ama emin adımlarla kendini yer altı hapishanesinden kaldırılırken buldu. Kendisine getirilen iki yönlü telsiz aracılığıyla karısıyla iletişim kurabiliyordu ve hatta bir noktada kendisine en yakın kurtarıcıyla göz teması kuracak kadar yükseğe kaldırılmıştı.

‘Nasılsın?’diye kurtarıcı sordu.
‘Berbat bir şey. Baş aşağıyım. Baş aşağı olduğuma inanamıyorum,’ diye yanıtladı John. Gözleri kırmızıydı ve yorgun görünüyordu ama bunun dışında yüzünde bir gülümseme vardı. ‘Bacaklarım beni öldürüyor’ diye ekledi.
Ekip, son hamleyi yapmadan önce güçlerini yeniden kazanmak için kısa bir mola vermeye karar verdi. John neredeyse çıkmak üzereydi. Ancak ipi dördüncü ve son kez yakaladıklarında felaketle sonuçlanan bir şey oldu

Bir anda tüm ekip geriye düştü ve ellerindeki ip gevşedi. En yakındaki kurtarıcı yüzüne sert bir şeyin çarptığını hissetti ve çarpmanın etkisiyle bir an için bayıldı. En son anda, makaralardan biri gerilim altında çökmüş ve duvardan uçarak John’un eskisinden daha da derin olan yarığa geri düşmesine neden olmuştu.

Bu noktada tüm umutlar tükendi. Kurtarma ekibinden biri, yeni bir delik açmak ve John’un bacaklarının etrafına yeni bir ip bağlamak için tünele tekrar girmeye çalıştı ama neredeyse kendisi sıkıştı ve mağaradan sürünerek çıkmak zorunda kaldı.
John’un kendisi de tepkisiz hale gelmişti. Bu noktada 25 saatten fazla bir süredir mahsur kalmıştı ve vücudu stres ve gerginlikten dolayı parçalanmaya başlamıştı.
Sonunda bir doktor ona ulaşmayı başardı ve mağara dalgıcının 25 Kasım’da kalp krizi ve boğulma nedeniyle öldüğünü bildirdi.
Saatlerce süren ızdırap büyük zarara yol açtı ve John, konumu nedeniyle kalp krizi

Mağara o zamandan beri John’un anısına mühürlendi

Hala dışarıda olan eşi Emily, kocasının cesedini mağarada mahsur bırakmayı reddetti ve yerel Şerif, onu kurtaracaklarına dair güvence verdi.
Ancak ölümünün ardından bile cesedini kurtarmaya çalışmak çok tehlikeli görüldü ve içinde sıkışıp kaldığı geçidin girişi kontrollü patlayıcılarla çöktü.
Downey’e göre, gönüllü kurtarıcıların çoğu bu deneyimden dolayı o kadar travma yaşamışlardı ki, bazıları bir daha mağaraya hiç girmemişti.
John’un kalıntılarının mağaradan güvenli bir şekilde çıkarılamayacağı netleştiğinde, Nutty Putty kalıcı olarak mühürlendi ve John’un ailesi, onun anısına mağaranın girişine bir plaket koydurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x